Zwalczanie kołatka domowego – fumigacja
Fumigacja, czyli metoda z wykorzystaniem fosforowodoru PH3 jest potocznie określana mianem gazowania korników. Jest to jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie najbardziej wszechstronnych metod walki ze szkodnikami drewna. Wykorzystanie gazu, który dociera w najgłębsze zakamarki konstrukcji z drewna, gwarantuje całkowite wyeliminowanie wszystkich drewnojadów, niezależnie od stadium rozwoju, w którym się znajdują. Fumigacji może zostać poddany cały budynek (po zabezpieczeniu specjalną folią), jak i dach, poddasze, taras lub inne elementy wykonane z drewna.
Zwalczanie kołatka domowego – Xilix Gel
Bardzo popularną metodą zwalczania kołatka domowego (obok fumigacji, czyli gazowania) jest profesjonalna impregnacja owadobójcza drewna przy zastosowaniu preparatu Xilix Gel. Preparat ten to tzw. żel na szkodniki drewna, który w swoim składzie zawiera permentynę, a więc środek o działaniu zabójczym dla drewnojadów. Warto zaznaczyć, że wspomniany preparat Xilix Gel jest sprzedawany wyłącznie osobom posiadającym specjalny certyfikat, a operacja żelowania szkodników drewna odbywa się metodą natryskową, która umożliwia w zasadzie nieograniczony dostęp do elementów z drewna, na których żeruje spuszczel pospolity, kołatek domowy lub inne drewnojady.
Zwalczanie kołatka domowego – inne metody
Obok fumigacji i impregnacji drewna z zastosowaniem preparatu Xilix Gel, jedyną metodą wykazującą skuteczność jest metoda Veloxy. Jest to bardzo nowoczesny sposób walki ze szkodnikami drewna, a w konsekwencji ta technologia, ze względu na wysokie koszty jest bardzo rzadko stosowana budynkach mieszkalnych. Znajduje ona zastosowanie przy eliminowaniu szkodników drewna w obiektach zabytkowych jak np. kościoły.
Odnosząc się do tematu metod zwalczania kołatka domowego, chcemy podkreślić, że wszelkiego rodzaju domowe sposoby opisywane na forach internetowych nie wykazują skuteczności. Jedynie wykorzystanie specjalistycznych środków pozwala rozwiązać problem żerowania szkodników drewna.