Z pewnością każdy spotkał się z określeniem "korniki" i kojarzy je przede wszystkim z obszarami leśnymi. Niemniej jednak te niewielkie owady zaliczane do rzędu chrząszczy, które żywią się drewnem, trafiają również do domów, kościołów i innych obiektów użytkowych, w których podczas budowy wykorzystane zostało drewno. Kornik robak potrafi siać prawdziwe spustoszenie trwale dewastując elementy konstrukcyjne, podłogi, dachy, a także meble.
Skąd biorą się korniki w domach? Najczęściej ich larwy znajdują się w drewnie, które trafiło z lasu do tartaku, a następnie zostało wykorzystane na placu budowy, aczkolwiek niektóre gatunki szkodników drewna atakują obiekty wzniesione nawet kilkadziesiąt lat wcześniej i tym samym są ogromnym zagrożeniem np. dla zabytkowych kościołów.
Jakie korniki (szkodniki drewna) atakują drewno w domach?
Kornikami (szkodnikami drewna), które są najczęściej odpowiedzialne za zniszczenia drewna użytkowego w naszych domach, są dwa wyjątkowo groźne gatunki występujące praktycznie na terenie całej Polski - Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) oraz Kołatek domowy (Anobium punctatum). Wspomniane korniki w domu potrafią wyrządzić naprawdę pokaźne szkody elementów konstrukcyjnych (słupy, podpory, więźby dachowe, murłaty), a także drewnianych przedmiotów wolnostojących jak np. meble. Dlatego też skuteczna walka ze szkodnikami drewna jest tak istotna i należy ją bezwzględnie podjąć, gdy tylko zauważy się objawy żerowania drewnojadów w domu.
Korniki w drewnie - Objawy żerowania korników w domu
Istnieje kilka charakterystycznych oznak, że mamy korniki w domu. Jednym z nich jest obecność małych okrągłych (walcowatych) otworów w drewnie, które wydrążyły larwy korników. Kolejnym charakterystycznym znakiem obecności i żerowania drewnojadów jest tzw. mączka drzewna znajdująca się pod wspomnianymi kanałami. Dostrzegając te z pozoru drobne uszkodzenia drewna można mieć praktycznie pewność wystąpienia problemu z kornikami w domu. Trzeba zaznaczyć, że nie należy bagatelizować takich oznak i najlepiej od razu podjąć stosowane działania, których celem będzie wytępienie szkodników drewna, ponieważ z czasem mogą one trwale uszkodzić elementy drewniane domu.
Korniki w domu - Metody zwalczania korników
Jakie kroki należy przedsięwziąć, gdy zauważy się obecność korników w domu? Przede wszystkim nie warto działać na własną rękę i stosować "domowych sposobów", ponieważ takowe są po prostu nieskuteczne. Optymalnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z profesjonalną firmą, która określi metodę walki z kornikami w drewnie.
Jako najskuteczniejsze, a jednocześnie najbardziej popularne metod możemy wskazać fumigację, czyli gazowanie, oraz impregnację owadobójczą Xilix Gel, która jest potocznie nazywana żelowaniem. Pierwsza z wymienionych metod tj. fumigacja domu polega na dokładnym zabezpieczeniu obiektu specjalną gazoszczelną folią i wprowadzeniu gazu, który unicestwia wszystkie korniki w drewnie. Z kolei proces impregnacji środkiem Xilix Gel polega na natrysku drewnianych elementów preparatem owadobójczym, który wnika w drewno (nie zmieniając jego koloru) i doprowadza skutecznie do wyeliminowania żerujących w drewnie korników.